Coraz większym problemem dla ludzi są kleszcze. Kleszcze przenosząc zarazki mogą powodować boreliozę, wirusowe zapalenie mózgu lub babeszjozę. Wirusy dostają się do naszego krwiobiegu już w momencie wkłucia się kleszcza, natomiast krętki nieco później – najwięcej przenika ich po 24 godzinach żerowania.
W zależności od gatunku kleszcze mogą występować wszędzie, nawet w centrum miast.
Niezbyt mroźna zima powoduje, że populacja kleszczy jest wyjątkowo wysoka. Przed nami kolejny rekordowy rok, jeżeli chodzi o ekspansję tych stworzeń.
Substancja Deet skutecznie odstrasza kleszcze
-
Zestaw Mugga Spray 50% DEET + ROOL-ON 50% DEET69,90 zł
-
Mugga STRONG 50% DEET ROLL-ON na komary i kleszcze31,90 zł
-
Oryginalna Mugga STRONG 50% DEET na komary i kleszcze39,90 zł
-
Zestaw dla rodzin z dzieckiem od 12 roku Balsam + DEET 20% + DEET 50%75,90 zł
-
Zestaw dla rodzin z dzieckiem od 2 roku Balsam + DEET 9,5% + DEET 50%84,28 zł
-
Zestaw Mugga Spray 9,5% Deet + Spray 50% Deet65,90 zł
-
Mugga Roll-on 20% DEET na komary i kleszcze25,90 zł
-
Produkt w promocjiMUGGA wkład do elektro PRZECIW KOMAROMOriginal price was: 22,90 zł.15,00 złCurrent price is: 15,00 zł.
-
MUGGA Electro PRZECIW KOMAROM + PŁYN x 45 NOCY36,90 zł
Narodowy Instytut Zdrowia Pracownia Entomologii Medycznej Zwalczania Szkodników w Warszawie przeprowadził badania w zakresie działania odstraszającego kleszczy produktu zawierającego 20% Deet. Wyniki badań wskazują na bardzo wysoką skuteczność w zakresie odstraszania kleszczy- stężenie 20% zapewnia ochronę w 100% przez 1,5 godziny, a do 4 godzin wykazuje wysoką skuteczność 90-95%
Wszystkie kleszcze żyjące na świecie, a jest ich ponad 900 gatunków są obligatoryjnymi, czasowymi ektopasożytami zwierząt i ludzi. Ponieważ są one rezerwuarami i wektorami groźnych i nierzadko śmiertelnych chorób, uważa się je za poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka, zwierząt domowych i hodowlanych.
Choroby odkleszczowe występujące w Europie to m.in. borelioza, odkleszczowe zapalenie mózgu, ludzka anaplazmoza granulocytarna – przenoszone przez kleszcze z gatunku Ixodes ricinus. Kleszcze z rodzajów Haemophysalis spp. i Hyalomma spp. mogą przenosić gorączkę krymsko-kongijską; Ripicephalus sanguineus boreliozę, gorączkę śródziemnomorską, ludzką babeszjozę; kleszcze Dermacentor spp. mogą być przenosicielami boreliozy, gorączki kleszczowej, ludzkiej babeszjozy, odkleszczowego zapalenia mózgu. Niektóre z wymienionych chorób mogą być w obrębie populacji kleszczy przenoszone transstadialnie, a więc młodociane stadia kleszczy również mogą zakażać, gdyż aby przejść kolejny etap rozwoju, kleszcz w każdym ze stadiów musi napić się krwi żywiciela.
Ważne jest wobec tego, aby nie dopuścić do zaatakowania człowieka (lub zwierzęcia) przez kleszcza.
Zasięg występowania kleszczy z roku na rok rozszerza się na nowe tereny. Za to zjawisko odpowiedzialny jest efekt synchroniczny całego zespołu sprzyjających czynników – zmiany globalne w postaci ocieplenia klimatu, zmiany krajobrazowo-gospodarcze (gospodarowanie terenem i ograniczenie stosowania pestycydów i innych środków chemicznych), wzrost liczebności dzikich zwierząt, jako rezultat ich ochrony oraz zawlekanie kleszczy na nowe tereny w związku z turystyką i rozwojem środków transportu. Niepokojący jest fakt, że obecnie kleszcze są często spotykanie na terenach zurbanizowanych: w parkach, na skwerach, ogródkach działkowych i przydomowych oraz lasach miejskich, gdzie bytują na roślinach (trawy, niskie krzewy) rosnących przy ścieżkach, którymi uczęszczają zwierzęta i ludzie udający się na spacery.
Szacuje się, że na terenach miejskich zagrożenie zakażenia ludzi patogenami przenoszonymi przez kleszcze jest tak samo wysokie jak na obszarach leśnych. Zwalczanie występowania kleszczy w naturalnym środowisku jest wyjątkowo trudne, a ponieważ często oparte jest na wykorzystaniu wyłącznie metod chemicznych, nie jest obojętne dla tego środowiska.
W związku z ograniczoną skutecznością i ujemny mi skutkami dla środowiska, stosowanie chemicznych insektycydów do zwalczania kleszczy jest drugorzędne w stosunku do profilaktyki polegającej na odpowiednim zachowaniu, stosowaniu impregnowanej odzieży oraz preparatów odstraszających te stawonogi zwanych repelentami. Podstawą profilaktyki antykleszczowej jest stosowanie przebadanych i dostępnych w sprzedaży repelentów m.in produktów Mugga
PROFILAKTYKA CO WARTO WIEDZIEĆ
- kleszcze są najbardziej aktywne rano oraz późnym popołudniem,
- jeżeli to możliwe należy spacerować środkiem ścieżki, nie zbaczać w wysokie trawy i krzaki,
- zadbać o odpowiedni ubiór – długie spodnie i rękawy, nakrycie głowy, szczególnie ważne u dzieci,
- należy uwaga na zapachowe kosmetyki – wody toaletowe i perfumy połączone z ludzkim potem to wabik na kleszcze!
- Mugga Deet 20% Deet zapewnia bardzo skuteczna ochronę przed kleszczami. Potwierdził to Narodowy Instytut Zdrowia w Warszawie